Kongresi amerikan sulmohet nga demostruesit simpatizantë të Trampit

0
492
Kongresi amerikan

Kongresi amerikan u sulmua të mërkurën dhe forcat e rendit nuk arritën të ndalonin turmën e protestuesve. Katër të vrarë dhe 52 arrestime gjatë protestave të dhunshme në Uashington DC. Të paktën 14 zbatues të ligjit pësuan lëndime gjatë protestave dhe dy prej tyre u shtruan në spital. Autoritetet e Washington DC konfirmuan katër vdekje gjatë protestave të dhunshme pranë ndërtesës së Kongresit Amerikan. U konfirmua që një grua vdiq në një spital pasi u qëllua brenda ndërtesës së Kongresit. Tre njerëz të tjerë gjithashtu vdiqën gjatë protestave. Gjithashtu tha se të paktën 14 zbatues të ligjit pësuan lëndime gjatë protestave dhe dy prej tyre u shtruan në spital.

Perse u sulmua kongresi amerikan?

Protestuesit që mbështesin Presidentin aktual Donald Trump sulmuan të Mërkurën ndërtesën e Kongresit Amerikan në Uashington DC. Ata prishën punën e ligjvënësve, të cilët u takuan për të vërtetuar rezultatet e zgjedhjeve presidenciale të nëntorit për Presidentin e zgjedhur Joe Biden. Disa protestues arritën të futeshin brenda Kongresit dhe të gjithë ligjvënësit u evakuuan. Gjatë sulmit një protestuese femër u plagos nga një armë dhe më vonë vdiq në një spital.

Si reagoi qeveria amerikane ndaj turmës?

Pentagoni kishte urdhëruar të vendoste deri në 1,800 trupa të Gardës Kombëtare të SH.B.A.-së në Uashington DC pas protestave masive. Trupa nga Virxhinia, Maryland dhe Garda Kombëtare D.C. u vendosën për të ndihmuar në shuarjen e dhunës. Forcat e posaçme të Byrosë Federale të Hetimeve (FBI) hynë në ndërtesën e Kongresit Amerikan, e cila u sulmua të Mërkurën nga protestuesit që mbështesnin Presidentin aktual Donald Trump. Mbi 15 oficerë të forcave speciale të FBI po ecin përgjatë korridoreve të ndërtesës së Kongresit së bashku me oficerët e policisë. Senati i SHBA u mblodh të Mërkurën në mbrëmje pas trazirave të dhunshme në Uashington DC. Senati amerikan rinis punën e ndërprerë pas protestave në Uashington DC. Nënpresidenti Mike Pence hapi sesionin e rifilluar të ligjbërësve nga të dy partitë politike.

Kongresi amerikan nën kontrollin e forcave të rendit

Policia tha se të Mërkurën u arrestuan 52 veta. Katër nga të arrestuarit kishin lidhje me akuzat për armëmbajtje. U sekuestruan gjashtë armë zjarri. U gjeten dhe u neutralizuan dy bomba me tub, një afër Komitetit Kombëtar Republikan dhe një pranë Komitetit Kombëtar Demokratik. Forcat e rendit gjetën dhe sekuestruan një shishe2 litërshe me koktejl për Molotov. Kongresi amerikan dhe Dhoma u mblodhën të Mërkurën vonë për të rifilluar numërimin e votave të Kolegjit Zgjedhor. “Shtetet e Bashkuara dhe Kongresi i Shteteve të Bashkuara janë përballur me kërcënime shumë më të mëdha sesa turma e papenguar që pamë sot. Ne kurrë nuk kemi qenë të penguar më parë dhe nuk do të pengohemi sot.” tha Mitch McConnell.


Mijra malazez demostruan kundër ndryshimeve ligjore të kultit fetar