fbpx
domenica, Luglio 25, 2021
ekonomia shqiptare

Ekonomia shqiptare pësoi 1 miliard euro humbje në 2020

Ekonomia shqiptare mori një goditje të rëndë këtë vit për shkak të pandemisë Covid-19, duke dalë me humbje gjithnjë e në rritje....
Mijra Malazez Demostruan

Mijra malazez demostruan kundër ndryshimeve ligjore të kultit fetar

Mijra mbështetës malazez demostruan të hënën në Podgoricë, duke kërkuar që qeveria e re të tërheqë ndryshimet në ligjin e diskutueshëm për...
Përkeqësimi ekonomik në Shqipëri

Përkeqësimi ekonomik në Shqipëri frenon zhvillimin vendor për 2020-in

Sipas parashikimeve të reja përkeqësimi ekonomik në Shqipëri frenon zhvillimin vendor për 2020-in. Rimëkëmbja e ekonomive të Evropës Lindore, përfshirë Shqipërinë, do...
Shqipëria dhe Maqedonia Veriore

Shqipëria dhe Maqedonia Veriore marshojnë drejt Bashkimit Europian

Rruga e vështire drejt antarsimit që Shqipëria dhe Maqedonia Veriore kanë hasur në Bashkimin Europian ka qëne një ngjitje në malore. Kjo...
Mini Shengeni Ballkanik

Mini Shengeni Ballkanik garanton lirilëvizjen qytetarëve me letërnjoftim

Mini Shengeni Ballkanik lejon levizjen pa viza të qytetareve te saj. Lëvizjet ndërmjet aksit të Shqipërisë, Serbisë dhe Maqedonisë Veriore për qytetarët...
Biden fiton zgjedhjet

Biden fiton zgjedhjet për presidencën e SHBA-së

Biden fiton zgjedhjet dhe ​​zgjidhet si presidenti i 46-të i Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Premton të rivendoste normalitetin politik dhe një...

Italia kundër Kovid shtrëngon më tej kufizimet

Italia në luften kundër Kovid ka njoftuar rreth dekretit të saj të tretë të emergjencës në dy javë. Kjo pasi situata...
referendumi italian

Referendumi italian pëfundon me fitoren e “Po-së”

Populli Italian doli në grupe për të votuar në zgjedhjet rajonale rreth një referendumi që mund të ulë numrin e ligjvënësve me...
rezervat e arit

Rezervat e arit të Bankës së Shqipërisë arritën vlera rekord

Vlerë rekord prej 147 milion EUR arritën rezervat e arit në Bankën e Shqipërisë në fund të korrikut. Kjo vlerë u rrit...
milionerët e vegjël

Milionerët e vegjël në Shqipëri në shtresën e mesme

Në Shqipëri po shtohen të ashtuquajturit milionerët e vegjël. Janë rreth 12.3 mijë individë që kishin të ardhura vjetore me shumë se...
Shqipëri

Shqipëri: të moshuarit kalojnë numrin e të rinjve

Popullsia në Shqipëri pritet të pësojë ndryshime të mëdha në strukturën e saj në dekadat e ardhshme. Pesha e popullsisë në moshë...
Shqipëria

Shqipëria dhe katër skenaret për rimëkëmbjen ekonomike

Revista ekonomike shqiptare Monitor ka analizuar skenarët e mundshëm në të ardhmen e ekonominë shqiptare, nga më optimisti deri tek ai më...
Sicario

Sicario – libri i Andrea Gallit rreth vrasësit shqipëtar Julian Sinanaj

"Çdo kufi ka bishat e tij, dhe gjurmë pas gjurme dalin të tjera gjurmë. Pafajësia që zhytet në baltë, baltë që përzihet...
Shqipëria

Shqipëria ndihmoet me 15 milion euro

Shqipëria nuk u la e braktisur Shqipëria, 15 milion euro nga Banka Botërore për të kufizuar pandeminë Covid-19Financimi është...
Emigrimi

Emigrimi, shkak parësor i rënies demografike në Shqipëri

Kombet e Bashkuara në statistikat e saj për Ndarjen e Popullsisë vlerësuan se nga 1990 deri në 2020, rreth 1.2 milion njerëz...