fbpx
domenica, Luglio 25, 2021
Mbretëria e Bashkuar dhe Shqipëria

Mbretëria e Bashkuar dhe Shqipëria nënshkruajnë marrëveshje ekonomike

Mbretëria e Bashkuar dhe Shqipëria nënshkruan jo vetëm marrveshje ekonomike por edhe bashkojnë përpjekjet politike për të luftuar krimin e rëndë të...
Mijra Malazez Demostruan

Mijra malazez demostruan kundër ndryshimeve ligjore të kultit fetar

Mijra mbështetës malazez demostruan të hënën në Podgoricë, duke kërkuar që qeveria e re të tërheqë ndryshimet në ligjin e diskutueshëm për...
qeveria italiane

Qeveria Italiane merr masa për rimëkëmbje ekonomike

Qeveria italiane e detyruar te rrisë defiçitin publik Qeveria italiane do te lejojë kryerje shpenzimesh shtesë prej 25 miliardë...
Biden fiton zgjedhjet

Biden fiton zgjedhjet për presidencën e SHBA-së

Biden fiton zgjedhjet dhe ​​zgjidhet si presidenti i 46-të i Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Premton të rivendoste normalitetin politik dhe një...
Shqipëri

Shqipëri: të moshuarit kalojnë numrin e të rinjve

Popullsia në Shqipëri pritet të pësojë ndryshime të mëdha në strukturën e saj në dekadat e ardhshme. Pesha e popullsisë në moshë...
Moska e gatshme për bisedime

Moska e gatshme për bisedime thelbësore me NATO-n

"Moska është e gatshme të mbajë bisedime në një takimim të mundshëm Rusi-NATO me kusht që të ketë një propozim për të...
Emigrimi

Emigrimi, shkak parësor i rënies demografike në Shqipëri

Kombet e Bashkuara në statistikat e saj për Ndarjen e Popullsisë vlerësuan se nga 1990 deri në 2020, rreth 1.2 milion njerëz...
Kongresi amerikan

Kongresi amerikan sulmohet nga demostruesit simpatizantë të Trampit

Kongresi amerikan u sulmua të mërkurën dhe forcat e rendit nuk arritën të ndalonin turmën e protestuesve. Katër të vrarë dhe 52...

Italia kundër Kovid shtrëngon më tej kufizimet

Italia në luften kundër Kovid ka njoftuar rreth dekretit të saj të tretë të emergjencës në dy javë. Kjo pasi situata...
Shqipëria

Shqipëria ndihmoet me 15 milion euro

Shqipëria nuk u la e braktisur Shqipëria, 15 milion euro nga Banka Botërore për të kufizuar pandeminë Covid-19Financimi është...
milionerët e vegjël

Milionerët e vegjël në Shqipëri në shtresën e mesme

Në Shqipëri po shtohen të ashtuquajturit milionerët e vegjël. Janë rreth 12.3 mijë individë që kishin të ardhura vjetore me shumë se...
Ndërtimi i Portit të Vlorës

Ndërtimi i Portit të Vlorës kushton 22.8 milion euro

Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë tha se ndërtimi i Portit të Vlorës do të merret përsipër në një bashkim të përkohshëm nga...
referendumi italian

Referendumi italian pëfundon me fitoren e “Po-së”

Populli Italian doli në grupe për të votuar në zgjedhjet rajonale rreth një referendumi që mund të ulë numrin e ligjvënësve me...
AEROPORTI I RI

Aeroporti i ri si në Kukës dhe Vlorë gjithnjë më real

Së shpejti turizmi shqiptar do të stimulohet nga aeroporti i ri i Kukësit dhe ai i Vlorës. Albcontrol ftoi për të prezantuar...
vdekjet tejkalojnë lindjet

Vdekjet tejkalojnë lindjet në 8 qarqe të Shqipërisë

Në Shqipëri vdekjet tejkalojnë lindjet. Zhvillimet demografike në vend janë përkeqësuar më tej gjatë vitit 2020, duke sinjalizuar një përkeqësim të numrit...