fbpx
domenica, Luglio 25, 2021
Mbretëria e Bashkuar dhe Shqipëria

Mbretëria e Bashkuar dhe Shqipëria nënshkruajnë marrëveshje ekonomike

Mbretëria e Bashkuar dhe Shqipëria nënshkruan jo vetëm marrveshje ekonomike por edhe bashkojnë përpjekjet politike për të luftuar krimin e rëndë të...
Shqipëria dhe Maqedonia Veriore

Shqipëria dhe Maqedonia Veriore marshojnë drejt Bashkimit Europian

Rruga e vështire drejt antarsimit që Shqipëria dhe Maqedonia Veriore kanë hasur në Bashkimin Europian ka qëne një ngjitje në malore. Kjo...
Fëmijët shqiptarë jetim

Fëmijët shqiptarë jetim në kampet e xhihadit në Siri

Janë të shumtë fëmijët shqiptarë jetim që presin te kthehen në atdheun e tyre mbas shfarosjes së ISIS në Siri. Historia e...
Shqipëria

Shqipëria dhe katër skenaret për rimëkëmbjen ekonomike

Revista ekonomike shqiptare Monitor ka analizuar skenarët e mundshëm në të ardhmen e ekonominë shqiptare, nga më optimisti deri tek ai më...
Mini Shengeni Ballkanik

Mini Shengeni Ballkanik garanton lirilëvizjen qytetarëve me letërnjoftim

Mini Shengeni Ballkanik lejon levizjen pa viza të qytetareve te saj. Lëvizjet ndërmjet aksit të Shqipërisë, Serbisë dhe Maqedonisë Veriore për qytetarët...
rezervat e arit

Rezervat e arit të Bankës së Shqipërisë arritën vlera rekord

Vlerë rekord prej 147 milion EUR arritën rezervat e arit në Bankën e Shqipërisë në fund të korrikut. Kjo vlerë u rrit...
vdekjet tejkalojnë lindjet

Vdekjet tejkalojnë lindjet në 8 qarqe të Shqipërisë

Në Shqipëri vdekjet tejkalojnë lindjet. Zhvillimet demografike në vend janë përkeqësuar më tej gjatë vitit 2020, duke sinjalizuar një përkeqësim të numrit...
Ndërtimi i Portit të Vlorës

Ndërtimi i Portit të Vlorës kushton 22.8 milion euro

Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë tha se ndërtimi i Portit të Vlorës do të merret përsipër në një bashkim të përkohshëm nga...
edi rama

Edi Rama i hapet Rusisë dhe Kinës për vaksinat

Kryeministri Edi Rama deklaroi këtë të dielë se Gjermania është një nga vendet kryesore në Evropë që ka filluar një dialog me...
ekonomia shqiptare

Ekonomia shqiptare pësoi 1 miliard euro humbje në 2020

Ekonomia shqiptare mori një goditje të rëndë këtë vit për shkak të pandemisë Covid-19, duke dalë me humbje gjithnjë e në rritje....
Emigrimi

Emigrimi, shkak parësor i rënies demografike në Shqipëri

Kombet e Bashkuara në statistikat e saj për Ndarjen e Popullsisë vlerësuan se nga 1990 deri në 2020, rreth 1.2 milion njerëz...
Biden fiton zgjedhjet

Biden fiton zgjedhjet për presidencën e SHBA-së

Biden fiton zgjedhjet dhe ​​zgjidhet si presidenti i 46-të i Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Premton të rivendoste normalitetin politik dhe një...
Milan Shufflay

Milan Shufflay, albanologu që dashuronte Shqipërinë

Rrallë ka ndodhur që figurat historike ndërkombëtare si Milan Shufflay të kenë patur guximin dhe një përkushtim me pasion deri në vetëmohimin...
Përmbyetjet në Shqipëri

Përmbyetjet në Shqipëri tregojnë mospregatijen dhe neglizhencat qeveritare

Përmbyetjet në Shqipëri u përkeqësuan ndjeshëm në Bashkinë Lezhë, kështu që 27 familjet lezhjane në rrezik nga ky fenomen natyror janë evakuuar...
Përkeqësimi ekonomik në Shqipëri

Përkeqësimi ekonomik në Shqipëri frenon zhvillimin vendor për 2020-in

Sipas parashikimeve të reja përkeqësimi ekonomik në Shqipëri frenon zhvillimin vendor për 2020-in. Rimëkëmbja e ekonomive të Evropës Lindore, përfshirë Shqipërinë, do...