martedì, Novembre 29, 2022
Energjia e rinovueshme në Shqipëri

Energjia e rinovueshme në Shqipëri, një sfidë revolucionare

0
Energjia e rinovueshme në Shqipëri është akoma një sfidë e hapur për nevojat e brëndshme. Shqipëria planifikon të përmbushë synimet e saja rreth energjisë...
Ndërtimi i Portit të Vlorës

Ndërtimi i Portit të Vlorës kushton 22.8 milion euro

0
Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë tha se ndërtimi i Portit të Vlorës do të merret përsipër në një bashkim të përkohshëm nga kompanitë lokale...
Moska e gatshme për bisedime

Moska e gatshme për bisedime thelbësore me NATO-n

0
"Moska është e gatshme të mbajë bisedime në një takimim të mundshëm Rusi-NATO me kusht që të ketë një propozim për të pasur një...
bashkëpunim ligjor me Italinë

Bashkëpunim ligjor me Italinë ndërmjet universitetin të Salentos

0
Ministrja e Drejtësisë e Shqipërisë, Etilda Gjonaj nënshkroi të hënën një Memorandum për bashkëpunim ligjor me Italinë nëpërmjet rektorit të Universitetit të Salento, Fabio...
edi rama

Edi Rama i hapet Rusisë dhe Kinës për vaksinat

0
Kryeministri Edi Rama deklaroi këtë të dielë se Gjermania është një nga vendet kryesore në Evropë që ka filluar një dialog me Rusinë dhe...
vdekjet tejkalojnë lindjet

Vdekjet tejkalojnë lindjet në 8 qarqe të Shqipërisë

0
Në Shqipëri vdekjet tejkalojnë lindjet. Zhvillimet demografike në vend janë përkeqësuar më tej gjatë vitit 2020, duke sinjalizuar një përkeqësim të numrit të popullsisë...
Domus romane a Nîmes

Domus romane a Nîmes: la scoperta nel centro cittadino

0
Tornano alla luce le tracce dell'impero romano nell'antica Namausus in Francia. Gli scavi in un cantiere edilizio hanno fatto emergere due domus romane a...
Milan Shufflay

Milan Shufflay, albanologu që dashuronte Shqipërinë

0
Rrallë ka ndodhur që figurat historike ndërkombëtare si Milan Shufflay të kenë patur guximin dhe një përkushtim me pasion deri në vetëmohimin e jetës....
Investim në mjeksinë shqiptare

Investim në mjeksinë shqiptare me 40% rritje rrogash

0
Një investim në mjeksinë shqiptare ishte kohë që nuk ishte parë. Këtë të vërtetë e tregoi edhe jo pregatitja që mjeksia shqiptare pati dhe...
AEROPORTI I RI

Aeroporti i ri si në Kukës dhe Vlorë gjithnjë më real

0
Së shpejti turizmi shqiptar do të stimulohet nga aeroporti i ri i Kukësit dhe ai i Vlorës. Albcontrol ftoi për të prezantuar ofertat për...
Mbretëria e Bashkuar dhe Shqipëria

Mbretëria e Bashkuar dhe Shqipëria nënshkruajnë marrëveshje ekonomike

0
Mbretëria e Bashkuar dhe Shqipëria nënshkruan jo vetëm marrveshje ekonomike por edhe bashkojnë përpjekjet politike për të luftuar krimin e rëndë të organizuar. Ambasadori...
borxhi publik shqiptar

Borxhi publik shqiptar fundos ekonominë e vendit

0
Borxhi publik shqiptar rritet me 13.6 pikë përqindje për 9 muajt e parë të vitit 2020, duke e çuar atë në 79.9% të Prodhimit...
Fëmijët shqiptarë jetim

Fëmijët shqiptarë jetim në kampet e xhihadit në Siri

0
Janë të shumtë fëmijët shqiptarë jetim që presin te kthehen në atdheun e tyre mbas shfarosjes së ISIS në Siri. Historia e vajzës 16...
Përmbyetjet në Shqipëri

Përmbyetjet në Shqipëri tregojnë mospregatijen dhe neglizhencat qeveritare

0
Përmbyetjet në Shqipëri u përkeqësuan ndjeshëm në Bashkinë Lezhë, kështu që 27 familjet lezhjane në rrezik nga ky fenomen natyror janë evakuuar deri në...
Kongresi amerikan

Kongresi amerikan sulmohet nga demostruesit simpatizantë të Trampit

0
Kongresi amerikan u sulmua të mërkurën dhe forcat e rendit nuk arritën të ndalonin turmën e protestuesve. Katër të vrarë dhe 52 arrestime gjatë...